1. Vitamin ve mineral kaynağıdır, bağışıklığı güçlendirir. Bal, C vitamini, kalsiyum, demir, fosfat, sodyum, klorür, potasyum, magnezyum, B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri içerir. Bal bağışıklık sistemini geliştirir ve vücudun grip gibi enfeksiyonlarla mücadele etmesini kolaylaştırır. 
 2. Kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırır, demir eksikliğini giderir. Ballı su içmek vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin sayısını arttırır, bu da kanda oksijen seviyesini yükseltir. Oksijenin artması vücudun verimini arttırır, bakteri ve hastalıkları savar. Yüksek mineral içeriği nedeniyle özellikle koyu renkli ballar, çocuklarda demir eksikliğinin giderilmesine önemli katkı sağlar. 
 3. Şekere muhteşem bir alternatiftir. Bal şekerlidir ama içeriği sabahları kahvenize kattığınız beyaz şekerden farklıdır. Kimyasal yapılarına çok fazla girmeden anlatmaya çalışırsak, bal gerçek şeker içerir. 
 4. Bal antibakteriyaldir ve dezenfektan olarak kullanılabilir. 
 5. Saf bal ülser ve bazı diğer yaralanmalara iyi gelir. 
 6. Bal, balgam ve astım tedavilerinde de kullanılır. 
 7. Prebiyotiktir, bağırsak florasını düzenler, ishali keser. Bağırsak mikroflorasının iyileşmesine, ülser ve gastritle ilgili şikâyetlerin azalmasına, çocuklarda ishalin önlenmesine yardımcı olur. 
 8. Cildi yeniler. Bal dermatit ve kepek gibi cilt hastalıklarını hafifletir. Saç dökülmesine karşı da etkili olduğu öne sürülür. 
 9. Öksürük şurubuna alternatiftir. Bal, özellikle de çocuklarda tıkanıklık belirtilerini hafifletir. Şurup kıvamındaki bal ağız içinde bir tabaka oluşturur ve böylece tahriş olmuş alanlar yatışır, enfeksiyon yayılması zayıflar. Soğuk algınlığının tedavisinde vazgeçilmez bir yardımcıdır. 
 10. Alerji belirtilerini azaltır. Yerel çiçeklerden polenlenerek elde edilen bal aşı gibi alerji belirtilerini hafifletir. 
 11. Enerji verir. Bal kırmızı kan hücreleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve oksijen seviyesini yükseltir. Fazla oksijen daha fazla enerji demektir. Bal tüketimi vücudun performansını ve zindeliğini artırır. 
 12. Kanserden korur. Bal bazı kanserlerin riskini azaltan çeşitli flavonoidler içerir.